Події, факти, коментарі
На головну сторінку
Карта сайту
Контакти
Події, факти, коментарі
Керівні органиКолективні члениПодії, Факти, KоментаріКонкурси

 

Події, факти, коментарі
13.09.2018 |четвер
Генеральний прокурор про необхідність першочергового реформування КРИМІНАЛІЗОВАНОЇ будівничої галузі України

З виступу Генерального прокурора Юрія Луценка на нараді щодо ключових напрямків реформування будівельної галузі України.

Я дякую за запрошення. Чесно кажучи, я сам просив запросити мене на подібний захід. Декілька слів перед головним меседжем мого виступу.

Вважаю, що голова Державної архітектурно-будівельної інспекції знаходиться на правильному шляху по спрощенню і автоматизації всіх можливих процедур і рішень. Як інженер електронної техніки, давним давно, ще будучи в міліції, в МВС, зрозумів, що єдиний надійний шлях уникнення корупції - переведення в автоматизований режим. Як тільки з’являється можливий контакт між імовірним хабародавцем і хабаровимагачем, є проблеми.

Тому вважаю що сьогодні, так я чую, будуть прийматися чергові рішення про спрощені процедури, автоматизовані процедури – це все добре.

Позиція друга. Колись мій покійний батько, який був одним із керівників міста, святкував головне єдине галузеве, як-то кажуть, відомче свято – день будівельників.

Мене виховували в тому, що це одна із найважливіших професій в нашій країні. Вона одна із найгарніших, бо ти бачиш конкретний результат.

Тим не менше, за останні роки не можна не побачити, що вона стала об’єктом чи не найбільшого вимагання хабарів в нашій країні. Так, з економікою проблема через окупацію, війну, багато інших руйнівних процесів…

Хабарники мають меншу ступінь поживи і тому скажемо прямо: система ДАБІ сьогодні одна із найкорумпованіших в країні. Це не проста заява, вона підкріплена конкретними доказами, бо тільки за останній період на хабарах затримані керівник Волинської, Тернопільської…

Завчасно ідучи по дорозі до хабара, сама звільнилася з роботи керівник Закарпаття. Затримані місцеві керівники, тобто новопризначені: Васильків Київської області, міста Черкаси…Цей сумний перелік можна продовжувати.

Про що він нам говорить. Будь-який хабар це лише верхівка айсберга, яка сигналізує про наявну систему. Якщо це один хабар, це може бути простий випадок, недобросовісний працівник. Якщо іде такий перелік, про який я вам кажу, це означає що це верхівка існуючого повномасштабного механізму збирання данини. Більше всього мене обурює навіть не сам факт незломаної системи корупції, а в тому, що навіть в порівнянні з безпрецедентним розкраданням країни часів Януковича ці хабарі зросли.

Давайте говорити прямим текстом. В місті Одеса при Януковичу збирали 5 доларів за квадратний метр. Від 3 до 5. А зараз, по моїм даним, 20. І це говорять всі будівельники. Я правий чи ні? Ви, в кінці кінців, колись заговорите, шановні будівельники?

В Херсоні, здавалось, маленька область, я не знаю, скільки було при Януковичі, але сьогодні 7. Те саме відбувається у столиці, те саме відбувається у всіх містах. Це система.

Я приїхав сюди сказати прості речі: якщо ми просто чекаємо доки СБУ, МВС, прокуратура зловлять хабарника, тоді, я перепрошую, я не розумію, навіщо існує виконавча влада. Якщо ми одна команда, а я впевнений, Геннадій Григорович, що ми – одна команда, то ми повинні діяти двома шляхами: хабарників саджати у тюрму, а там, де є очевидні докази створення умов для «мзди» - звільняти негайно, через відповідні дисциплінарні процедури.

Конкретний приклад: місто Одеса, маленький флігель – 250 кв м, намагаються добудувати, звертаються до місцевих органів архітектури – видайте містобудівні умови. Після довгих митарств і, як каже мені заявник, оплати мзди (на жаль, він звернувся пізно, інакше б зафіксували) він таки отримує ці умови. Після цього йому чотири місяці не реєструють повідомлення про початок будівництва, хоча воно має бути автоматичне, я правильно розумію?

Чотири місяці його водять, водять, водять, поки він не звернувся до депутатів, депутати написали заяви, йому видали, в кінці кінців, ці умови. Але одночасно за це, без мзди ж остались, скасували містобудівні умови. На чому весь процес зупинений.

Що це означає? Це означає, що людина, яка цим займається в Одесі, створює умови, при яких без хабара нічого збудовано не буде. Ні автоматично, ні неавтоматично. З депутатами, без депутатів. Без хабара там збудувати нічого неможливо.

Тому я вважаю, що керівництво повинне запустити дисциплінарні процедури і такого керівника – зняти з посади. Якщо він «не в теме» чи «не в доле», - і те, і те – не влаштовує. Якщо він не розуміє що роблять підлеглі – нехай шукає легшу роботу. Якщо він в долі, значить нехай іде, поки його дядьки – прокурори не пов’язали в наручники. От і все. Тоді я розумію, що ми команда. Тоді я розумію, що будь хто, хто створює умови для хабарництва, звільняється по дисциплінарному, а ті, хто цього не розуміє, будуть арештовані по кримінальному. Вважаю, що це єдиний підхід до цієї галузі.

Давайте скажемо прямо: у нас на сьогоднішній день у країні є приблизно, ну не так багато, п’ять напрямків – суперкриміналізованих.

Митниця, державний сектор економіки, куди кожна партія хоче встромити свого менеджера, хоча 2/3 державних підприємств є нібито збитковими – вони дуже прибуткові для своїх партійних менеджерів.

Четверта історія – це видача ліцензій, маю на увазі газ, нафта, граніт, пісок і таке інше. В нас після революції з 772 ліцензій лише 34 пройшли аукціон. Все решта під столом. З відповідними наслідками. І до цього сумного глобального переліку прийдеться додати і систему містобудування, конкретно ДАБІ. І стара система державна, і новопризначена - місцеві органи відповідного архітектурно-будівельного контролю.

В цьому сумному переліку з 4 криміналізованих галузей зараз перед нами сидять керівники однієї з них. Я не вірю в те, що хабарника можна умовити припинити брати хабарі. Я вірю в те, що його можна примусити або звідти піти, або, в кінці кінців, зрозуміти, що він сяде.

Вчора з черговим хабарем керівника Волинського автодору, який був затриманий при отримані 300 тисяч гривень. Я вже не витримав – завжди у своїй інформації пишу «Закон і Справедливість», чесно кажучи, вчора навіть рука не піднялась, задовбали…Що треба ще зробити, щоб люди зрозуміли, що в країні так уже, як було, не буде.

2200 хабарників отримали вироки суду, 9000 затримано знов цього року. Передайте, будь ласка, собі і всім своїм підлеглим: так як колись було - уже не буде. Той, хто не хоче по цим новим умовам працювати на зарплату, просто краще відійти. Хто очевидно створює умови для продовження постів збору данини – Олексій, Геннадій, ви маєте їх просто дисциплінарно звільняти.

Будівельники, впевнений, що зараз додадуть масу фактів, і по кожному факту хтось має піти. Якщо це незрозуміло, тоді хтось сяде. От мій меседж простий.

Я не Торквемада, я не приїхав сюди розказувати про страшну інквізицію. Мені, чесно кажучи, ніколи особливої приємності люди в наручниках не доставляють.

Але, тим не менше, дивитися в очі будівельникам, які кажуть, що навіть при Янику такого не було, дослівно цитую. І потім я дізнаюся, дійсно, що в рази виросли хабарі – я більше з цим мириться не можу. Мене призначили на таку посаду – Генеральний прокурор. Тому перепрошую, усім, хто не розуміє цих слів, буде оголошена війна. Всі, хто стане в стрій з нормальними людськими умовами для тих, хто в жахливих умовах будують країну, можуть розраховувати на мій захист і підтримку…

Я Генеральний прокурор, але ще маю захищати не тільки закон, але і права. Презумпцію невинності ніхто не скасовував.


повернутися© 2005 Nova Ukraina
Розроблено компанією Разработка сайта - студия веб дизайна Лелека


Керівні
органи
Колективні
члени
Події, Факти,
Kоментарі
Конкурси