Події, факти, коментарі
На головну сторінку
Карта сайту
Контакти
Події, факти, коментарі
Керівні органиКолективні члениПодії, Факти, KоментаріКонкурси

 

Події, факти, коментарі
03.10.2015 |субота
Актив КМО "Нова Україна" про живучість Переяслівського міфу і Московської угоди 1654р.ди

Витоки "переяславського міфу".
Рішення Переяславської Ради 1654 р. і умови Московської угоди 1654 р. мали ідеологічне і практичне значення лише пару років і втратили це значення ще за життя Богдана Хмельницького. Чим же пояснити живучість "переяславського міфу", який укорінює в свідомості обивателя погляд, що саме ці події були актом "возз'єднання російського й українського народів, як народів-братів, в єдиній державі", і що першорядна заслуга цього "возз'єднання" належить Богданові Хмельницькому?
Історія "переяславського міфу" розпочалася у 1760-х рр., в час ліквідації залишків автономії підмосковської України. Козацька старшина, яка запхалася сама і запхала свій народ до московського ярма з тим, щоб Москва її від цього бунтівливого народу захищала, шукала тоді шляхів збереження своїх станових привілеїв. Єдиним шляхом видавалося їй долучення до стану дворянства. Тож з її середовища почали лунати думки, що вони представники не завойованої країни, а країни, яка сама добровільно долучилася до Московського царства. І саме внаслідок Переяславської Ради 1654 р. завдяки старанням Богдана Хмельницького, якого підтримав весь народ. Москва спочатку відпиралася від цього, бо там добре пам'ятали, скільки крові їй попила Україна після 1654 р. аж поки її вдалося затягти під скіпетр Романових. І скільки років на це ще пішло. Богдана Хмельницького тоді в Москві вважали "ізмєнніком". Проте з часом у Москві зметикували, який ідеологічний потенціал криється у "переяславському міфі". Він приховував собою факт завоювання "братского народа" і давав змогу весь час тикати "хохлов" носом у їхню "присягу". Тож у Москві за цей міф схопилися. Апогеєм його розкрутки став пам'ятник Богдану Хмельницькому в Києві (1888 р.) і фільм "Богдан Хмєльніцкій" (1941 р.). 
Ну, з Москвою все зрозуміло. Як, власне, і з тими малоросами, які підкинули їй "переяславський міф", котрий ще й досі працює проти України. Але що ж нам робити з нами самими? чому ми ще й досі жуємо цю малоросійсько-московську жуйку замість того, щоб давно виплюнути її як це зробив ще блаженної пам'яті Гетьман Богдан Хмельницький? Ознакою смерті "переяславського міфа" стане факт, коли розповіді про Переяславську Раду 1654 р. будуть будуватися як згадка про всього лиш епізод з ряду багатьох інших у боротьбі українців за свободу, яким власне вона й була.
                                                                                           Сергій Коваленко

повернутися© 2005 Nova Ukraina
Розроблено компанією Разработка сайта - студия веб дизайна Лелека


Керівні
органи
Колективні
члени
Події, Факти,
Kоментарі
Конкурси